środa, 5 sierpnia 2015

Skrzyp polny




Zbiór i konserwacja: 
Pędy ścina się przez całe lato, wg jednych źródeł 7-8 cm nad ziemią, a drugich 10-15 cm. Należy wybierać zdrowe pędy (bez rdzy). Skrzyp należy suszyć w miejscach ocienionych i przewiewnych. Temperatura maksymalna to 40 stopni. Przechowywać w suchych pomieszczeniach. Dla mnie to lniane woreczki, które do tego celu uszyłam.

Działanie:
moczopędne, poprawiające przemianę materii, hamujące krwawienie, wzmacnia włosy i paznokcie.

Zawiera:
Flawonoidy, saponiny, sole mineralne, kwasy organiczne, fitosterole, witaminę C, antywitaminę B1, karotenoidy, garbniki, żywicę.


STOSOWANIE
Napar z ziela:
Jedną łyżkę suszonego ziela zalać szklanką wrzątku. Parzyć 20 minut. Odcedzić, pić w dwóch - trzech porcjach w ciągu dnia.

Odwar do kąpieli:
100g suszonego skrzypu zalać trzema litrami wody i gotować przez 20 - 30 minut. Przecedzić i nalać do wanny napełnionej w połowie wodą. Kąpiele dobre są na nerowbóle, bóle korzonków, reumatycznych.

Płukanka, ze skrzypu polnego na włosy:
2 łyżki skrzypu polnego
3 szklanki wody
Skrzyp wrzucamy do garnka zalewamy wodą i gotujemy 5 minut od momentu, kiedy woda zaczęła wrzeć. Wywar odcedzamy. Po ostygnięciu płuczemy nim uprzednio umyte włosy.
Działanie:

Płukanka ta odbudowuje zniszczone włosy, przyspiesza ich wzrost, nadaje połysk, pomaga w walce łupieżem i przetłuszczającymi się włosami.


Ze świerzego skrzypu można przygotować sok, z suszonego odwary, czy nalewkę. Można stosować z ziołami o podobnym działaniu, np. liśćmi brzozy, pokrzywą, czarnym bezem.

Uwaga:
Regularnie pijąc skrzyp należy robić przerwy, co tydzień siedem dni. Należy zadbać o to by nie pojawił się niedobór witaminy B1. Ja zaczęłam suplementować się drożdżami. Można poczytać w internecie, ja wrzucę zapewne wpis za jakiś czas.

Więcej o witaminie B1.

Bibliografia:

Krześniak L. M., "Apteczka Ziołowa". Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa.
Tuszyńska-Kownacka D., Starek D., "Zioła w polskim domu". Wydawnictwo Warta, Warszawa.
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/skrzyp-polny-wlasciwosci-i-zastosowanie_39856.html
http://www.poradyherrbaty.pl/2014/04/skrzyp-polny-zioko-na-wiele-dolegliwosci.html




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz